כתבו לנו הודעה ב-whatsapp

סקירת סוגי מזגנים

 

להלן סקירה כללית של סוגי המזגנים הקיימים היום בשימוש בארץ

כל המזגנים הקיימים היום הם מסוג מזגן מפוצל כלומר יחידה פנימית ( מאייד ) ויחידה חיצונית ( מעבה )

המזגן המפוצל נחלק למספר תתי-סוגים של מזגנים, כאשר לכל סוג יתרונות וחסרונות משלו:

 

מזגנים עיליים

המזגנים הנפוצים ביותר. המדובר ביחידת מאייד קומפקטית  המותקנת בחלל הממוזג על הקיר קרוב לתקרה, כאשר פתח יציאת האוויר שלה פונה כלפי מטה וניתן לכיוון על פי הצורך. מכיוון שהקור יורד למטה, מזגן זה מקרר את החדר כולו והוא גם אינו תופס מקום בחלל החדר. ניתן להתקין יחידת מזגן בכל חדר, וכך לשלוט על הטמפרטורה בכל חדר בנפרד (דורש התקנה של מספר מעבים ). חיסרון קטן הוא בחורף: מכיוון שאויר חם עולה למעלה לוקח יותר זמן עד שהחדר מתחמם, והדבר מצריך שימוש באנרגיה רבה.

אופציה : מזגן רב מאייד מעבה אחד מרובה מדחסים עם מספר מאיידים עיליים . יתרון : חוסך מקום למעבה בודד ותושבת אחת  .חיסרון : צנרת ארוכה מכל המאיידים למקום אחד , ואז עלות הצנרת גבוהה יותר וכאשר הצנרת ארוכה מידי יש ירידה בתפוקה .

 

מזגנים רצפתיים

סוג המזגן שכמעט לא נימכר יותר . מיוצר היום רק ע"י חברת תדיראן  ב 3 תפוקות 2.5 , 3 , 3.5 כ"ס . מאייד המותקן על הקיר, קרוב לרצפה, כאשר פתח יציאת האויר נמצא בחלקו העליון

 

היתרונות והחסרונות הפוכים בדיוק לאלה של המזגן העילי:

היתרונות: חימום אפקטיבי יותר שהרי לאויר חם יש נטייה לעלות למעלה; תפוקות גבוהות בגלל מבנה המאייד הרחב יותר ממזגן עילי , ניתן למזג שני חדרים עם מאייד אחד .

חסרונות: המאייד תופס מקום בחדר ומקום בחדרי שינה הוא מותרות , זמן ארוך יותר לחימום החדר, וכן זרימת אוויר צונן שנוצר בשעת הפעלת החימום, בגלל יניקת האוויר שנמצא בחלקו התחתון של המאייד . בשימוש עם מאייד אחד למיזוג שני חדרים קיים חיסרון מבחינת גודל המאייד המחייב מזגן גדול שיש בכוחו למזג שני חדרים ואף על פי כן לעולם אין איזון בין שני החדרים , בחדר שבו מותקן המאייד תפוקת הקירור תהיה גבוהה יותר .

 

מזגנים מיני מרכזיים

סוג מזגן השני הנפוץ ביותר . זהו מזגן בעל מעבה גדול , המאייד מזרים אוויר מקורר בתעלות למספר פתחי אוורור בתוך החלל המקורר , וכך מאפשר קירור בו זמני של כל הבית –

יתרון בולט של המזגן. המזגן גם אינו תופס מקום בחלל החדרים, משום שהאוויר יוצא דרך פתחי אוורור עליונים המותקנים בקיר, בעלי תריסים המאפשרים כיוון של זרימת האוויר).

יתרונות : מזגן אחד בלבד , מיזוג כל חללי הבית גם מעברים וכל מיני נישות שלא היינו משקיעים למזג עם מזגן נפרד . מיזוג אחיד בכל הבית טמפרטורת ותחושה נעימה ביותר , אסטטיקה בהתקנה מאייד נסתר בשילוב עבודות גבס תריסי מיזוג ותאורה מיוחדים .

חסרונות : בזבזני בחשמל , חובת הפעלת מזגן גדול גם אם צריך רק חדר אחד , בימינו כשמחירי העיליים כל כך זולים יוצא יותר יקר להתקין מיני

 

 

אינוורטר מזגני הדור הבא

מדחס משנה תפוקה ומתאים את עצמו לתפוקה הנדרשת בכל רגע נתון

מהם סוגי המזגנים הקיימים בטכנולוגיה זו?: עיליים, מיני מרכזיים, מזגנים מרכזיים                                                  

מה ההבדל בין מזגן אינוורטר למזגן רגיל ? עיקרון כללי דומה למזגנים הרגילים הנקראים גם מזגני on-off ע"ש סיגנון העבודה שלהם כלומר מדחס היוצא מעבודה ע"י טרמוסטט כשהטמפרטורה המבוקשת מתקבלת , ואז חוזר לעבודה כשיש עליה בטמפרטורה . לעומת זאת מזגן אינוורטר פשוט מוריד תפוקה כאשר הטמפרטורה בחדר  מגיעה  לטמפרטורה  המבוקשת.                                                                                                                                

יתרונות : אינוורטר חוסך עד 40% חשמל . מכיוון שהמדחס יודע להוריד תפוקה הוא למעשה הופך למדחס קטן יותר וכך חוסך בחשמל . דיוק בקירור בטכנולוגיה זו הטמפרטורה בחדר מדוייקת ביחס לטמפרטורה המבוקשת מזגן זה שומר בדיוק על הטמפרטורה בניגוד למזגן on – off שאי אפשר שהמדחס יכבה וידלק בטווח קטן לכן המזגן שומר על פער של שתי מעלות פחות מהמבוקש לפני שהוא כבה ושתי מעלות פלוס לפני שהוא חוזר לעבודה , אז אומנם הממוצע נשמר לפי הטמפרטורה המבוקשת אבל תמיד קצת קר מידי או חם מידי . רעשים מזגני אינוורטר ידועים בשקט העבודה שלהם מפני שכשהמדחס מוריד תפוקה הוא יותר שקט . יבוש האוויר מזגני אינוורטר סופחים פחות מים ולכן תחושת הקירור נעימה יותר . אורך חיי המדחס ארוכים ביותר כי אין בלאי הנגרם מכיבוי והדלקה לעיתים קרובות כמו במזגני on off                                                                   

חסרונות: מערכת איוורטר יקרה בין 20% ל 60% תלוי בחברה . מערכת צעירה מידי ואין מספיק ניסיון איתה . עלויות  חלקי חילוף יקרים באופן משמעותי ממזגנים רגילים .

לסיכום לדעתי האישית בעתיד הלא רחוק יהיו רק מזגני אינוורטר

בהצלחה בבחירת המזגן

ניתן לקבל יעוץ טלפוני חינם בטל' 0523433969 - משה